אניגמה- סוד הצופן הגורלי

את ספר זה כתבה: אורה מורג.

במלחמת העולם השנייה הבריטים, כדי להציל את ספינותיהם מהטבעה, הבריטים שלחו נערים וילדים, מכול העולם אל מקום הסודי ביותר במלחמה “בלצ’לי פארק”.

רמי שמאוד אהב לפתור את התשבץ ההיגיון שהיה בעיתון דיילי טלגרף, יום אחד אמי ראה שמפרסמים הודעה שמי שפותר את התשבץ תוך עשר דקות יכול לזכות ב- 20 לירות שטרלינג (זהו פרס מאוד גדול אז בימים האלו), ורמי מפני שהוא פותר את התשבץ כול כך מהר הוא שלח את דף התשבץ. כמה ימים אחר כך שלחו אל רמי זימון אל מבחן שבו מערכת הדיילי טלגרף תבדוק עם רמי פותר באמת מהר את התשבץ.

רמי הלך לזימון וכשהוא סיים הוא קיבל באמת את ה-20 דולר שלרלינג, אחרי שהוא חזר הביתה הבריטים (העיתון דיילי טלגרף הוא עיתון בריטי באנגלית) התקשרו אל אביו של רמי מר הרמן הופרמן וניסו לשכנע אותו להטיס את רמי ואותו אל מקום סודי ביותר באנגליה, בתנאי שאביו של רמי לא ישאר שם וגם לרמי אסור לספר כול סוד שיהיה שם , כי אם הוא יספר הוא יוצא להורג. בהתחלה אביו ואמו של רמי מאוד מתלבטים משום שרמי הוא בנם היחיד, אבל משום שהבריטים נורא לוחצים עליהם מפני שהוא נורא חשוב שם, וגם הם ישלמו על כול טיסה לאנגליה אז הם מסכימים.

רמי מגיע לשם הוא פוגש את המדריך של הצריף שבו הוא יעבוד, צריף מספר 8- אלן טיורינג, מדריך נורא חכם שהוא המציא את המכונות הבומבות (מכונות שבודקות  עם הצפנים שהם מצאו מתאימים לצפנים שהגרמנים העבירו) ושם הוא רואה הרבה ילדים מבוגרים ממנו וילדה יחידה שבגיל שלו, עד מהרה כולם מתחברים ביחד. המטרה של כולם היא לקלוט את המסרים שהגרמנים שולחים לספינותיהם בעזרת הבומבות, הם מקבלים את הצפנים כשהם נורא קשים כי האניגמה מעבירה את הצפנים אבל אחרת כדי שהאויבים לא יקלטו מה הם אומרים.

ספר מאוד מעניין, מרגש ויפה אני נורא נורא ממליצה עליו…

מזיו

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


שתיים + 4 =

What is 6 + 5 ?
Please leave these two fields as-is:
חשוב! על מנת להמשיך, השב על השאלה המתמטית הבאה. מטרתה לוודא שהנך בן אנוש:)